piątek, 2 maja 2014

Karma sucha Farmina Matisse

W tym poście analiza składu karm Farmina z serii Matisse i moja opinia o nich.cena: ok. 12zł/kg w dużych workach
opakowania: 0,4kg, 1,8kg, 20kg

Karma jest w 5 smakach:
-Kitten
-Chicken&Rice
-Chicken&Turkey and Vegetables
-Salmon&Tuna
-Neutred

Matisse Kitten

skład:
Suszone mięso z kurczaka (36%), ryż (20%), tłuszcz z kurczaka, kukurydza, mączka rybna (6%), gluten kukurydziany, suszone całe jaja (4%), hydrolizat białka zwierzęcego, suszona pulpa buraczana, olej rybny, olej roślinny, chlorek sodu, chlorek potasu, dwuwodny siarczan wapnia, suszone drożdże piwne, fosforan mono-dwuwapniowy, węglan wapnia.

analiza:
białko: 36% (w suchej masie 38,7%)
tłuszcz: 14% (w suchej masie 15%)
skrobia: 32% (w suchej masie 34,6%)
popiół: 7,3%
włókno: 0,9%
wilgotność: 7%
wapń: 1,25%
fosfor: 1%
tauryna: 2900 mg/kg

Matisse Chicken&Rice

skład:
mięso z kurczaka i indyka (min. 32%), ryż (min. 25%), kukurydza, mączka rybna, tłuszcz z kurczaka, substancja wspomagająca trawienie, miazga buraczana, olej rybny, olej roślinny, gluten kukurydziany, suszone jajka, chlorek sodu, chlorek potasu, DL-metionina (3000 mg/Kg), chlorek choliny (2200 mg/Kg), drożdże, tauryna, tlenek cynku (Zn 60 mg/Kg), monohydrat siarczanu cynku (Zn 60 mg/Kg), monohydrat siarczanu manganu (Mn 50 mg/Kg), monohydrat siarczanu żelaza (Fe 20 mg/Kg), monohydrat węglanu żelaza (Fe 20 mg/Kg), pentahydrat siarczanu miedzi (Cu 16 mg/Kg), jodan wapnia bezwodny (I 1,5 mg/Kg), podstawowy węglan kobaltu, monohydrat (Co 0,25 mg/Kg), selenin sodu (Se 0,1 mg/Kg), witaminy.

analiza:
białko: 32% (w suchej masie 35%)
tłuszcz: 11% (w suchej masie 12%)
skrobia: 38% (w suchej masie 42%)
popiół: 6,6%
włókno: 1,2%
wilgotność: 9%
wapń: 0,98%
fosfor: 0,85%
tauryna: 1800 mg/kg

Matisse Chicken&Turkey and Vegetables

skład:
Suszone mięso z kurczaka i indyka (min. 32%), ryż (min. 25%), kukurydza, mączka rybna, tłuszcz z kurczaka, substancja wspomagająca trawienie, suszona miazga buraczana, sproszkowana marchew (min. 2%), sproszkowany szpinak (min. 2%), sproszkowany burak ćwikłowy (min. 2 %), olej rybny, olej roślinny, gluten kukurydziany, suszone pełne jaja, chlorek sodu, chlorek potasu, DL-metionina (3000 mg/Kg), chlorek choliny (2200 mg/Kg), suszone drożdże piwne, tauryna, tlenek cynku (Zn 60 mg/Kg), monohydrat siarczanu cynku (Zn 60 mg/Kg), monohydrat siarczanu manganu (Mn 50 mg/Kg), monohydrat siarczanu żelaza (Fe 20 mg/Kg), monohydrat węglanu żelaza (Fe 20 mg/Kg), pentahydrat siarczanu miedzi (Cu 16 mg/Kg), jodan wapnia bezwodny (I 1,5 mg/Kg), podstawowy węglan kobaltu, monohydrat (Co 0,25 mg/Kg), selenin sodu (Se 0,1 mg/Kg), witaminy. Zawiera barwniki zatwierdzone przez UE (E102, E110, E133).

analiza:
białko: 32% (w suchej masie 35%)
tłuszcz: 11% (w suchej masie 12%)
skrobia: 38% (w suchej masie 42%)
popiół: 6,6%
włókno: 1,2%
wilgotność: 9%
wapń: 0,98%
fosfor: 0,85%
tauryna: 1800 mg/kg

Matisse Salmon&Tuna

skład:
Suszone mięso z ryby (łosoś min. 10%, tuńczyk min. 10%), ryż (min. 25%), suszone mięso z kurczaka, ryż, kukurydza, tłuszcz z kurczaka, substancja wspomagająca trawienie, suszona miazga buraczana, olej rybny, olej roślinny, gluten kukurydziany, suszone pełne jaja, chlorek sodu, chlorek potasu, DL-metionina (3000 mg/Kg), chlorek choliny (2200 mg/Kg), suszone drożdże piwne, tauryna, tlenek cynku (Zn 60 mg/Kg), monohydrat siarczanu cynku (Zn 60 mg/Kg), monohydrat siarczanu manganu (Mn 50 mg/Kg), monohydrat siarczanu żelaza (Fe 20 mg/Kg), monohydrat węglanu żelaza (Fe 20 mg/Kg), pentahydrat siarczanu miedzi (Cu 16 mg/Kg), jodan wapnia bezwodny (I 1,5 mg/Kg), podstawowy węglan kobaltu, monohydrat (Co 0,25 mg/Kg), selenin sodu (Se 0,1 mg/Kg), witaminy.

analiza:
białko: 32% (w suchej masie 35%)
tłuszcz: 11% (w suchej masie 12%)
skrobia: 38% (w suchej masie 42%)
popiół: 6,6%
włókno: 1,2%
wilgotność: 9%
wapń: 0,98%
fosfor: 0,85%
tauryna: 1800 mg/kg


Matisse Neutred

skład:
mięso z kurczaka min. 32%, ryż min. 25%, kukurydza, gluten kukurydziany, włókno fasoli, celuloza, mączka rybna, tłuszcz z kurczaka, substancja wspomagająca trawienie, miazga buraczana, olej rybny, olej roślinny, jajka, chlorek sodu, chlorek potasu, siarczan wapnia, DL-metionina 3000 mg/kg, chlorek choliny 2500 mg/kg, drożdże, tauryna, L-karnityna 250 mg/kg, tlenek cynku 60mg/kg, jednowodny siarczan cynku 60 mg/kg, jednowodny siarczan manganu 50mg/kg, jednowodny siarczan żelaza 20 mg/kg, jednowodny węglan żelaza 20 mg/kg, pięciowodny siarczan miedzi 16mg/kg, jodan wapnia bezwodny 1,5 g/kg, podstawowy jednowodny węglan kobaltu 0,25mg/kg), selenin sodu 0,1 mg/kg, witaminy.

analiza:
białko: 31% (w suchej masie 34%)
tłuszcz: 11% (w suchej masie 12%)
skrobia: 34,6% (w suchej masie 38%)
popiół: 6,6%
włókno: 5,9%
wilgotność: 9%
wapń: 0,9%
fosfor: 0,8%
tauryna: 1800 mg/kg


W karmach z tej serii na pierwszym miejscu w składzie jest mięso. Jednak w niektórych smakach jest to mięso przed wysuszeniem. W mięsie jest ok. 70-80% wody, po wysuszeniu na pewno ten składnik nie znalazł by się na pierwszym miejscu. Dalej jest mnóstwo wypełniaczy: ryż i kukurydza w różnych formach. W każdym rodzaju znajduje się gluten kukurydziany i olej roślinny, które wprawdzie podnoszą zawartość białka i tłuszczu, jednak jest to białko i tłuszcz źle przyswajalne, szkodzące delikatnym kocim nerkom. W karmach można znaleźć też dziwne składniki typu mączka rybna - są to wysuszone odpady z ryb.
Patrząc na analizę pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo wysoka zawartość węglowodanów - ok. 34-35%! Jest to zdecydowanie zbyt wysoka zawartość. (Prawidłowa to poniżej 8%.) Karma zawiera bardzo mało tłuszczu, bo jedynie 12-15% (powinno być 22-35%). A do tego duża część tłuszczu jest roślinna, więc kot i tak jej nie przyswoi. Nie lepiej jest z białkiem - 34-39% (prawidłowa ilość to 50-60%). Podobnie jak w przypadku tłuszczów, część białka jest niskiej jakości (roślinne i z mączki rybnej). Karmy Matisse mają dobry stosunek wapnia do fosforu, jednak biorąc pod uwagę spożywaną ilość kot zjada ich zdecydowanie za dużo.

Podsumowując, mimo iż na pierwszy rzut oka karmy z serii Matisse wyglądają całkiem dobrze, to po dokładnym przyjrzeniu się widać ich słabą jakość. Farmina Matisse zdecydowanie nie zasługuje na dopisanie jej do listy karm polecanych.

6 komentarzy:

 1. Jesteś poszukiwana na MruMru, może zajrzysz?

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój kot jedząc karmy z listy polecanych zawierające 50% białka o mało nie wyzionął ducha - zapalenie żołądka, odwodnienie, uszkodzenie trzustki i nerek. I to nie po jednej karmie, nie była zmieniana z dnia na dzień, tylko przez tydzień, dwa.
  Wyniki badań już po tygodniu od drastycznej zmiany karmy były książkowe. Obecnie staram się nie przekraczać 35%.
  Ostatecznie karmę wybiera kot :) Ważne, by dać mu wybór.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że tak się stało. Moim zdaniem te dwa tygodnie to bardzo krótko i niestety niektóre zwierzęta gorzej znoszą takie duże zmiany. Bo z tego co piszesz zrozumiałam że wcześniej kot jadł zbożówki(?). Różnice między najlepszymi a "średnimi" karmami są większe niż się nam czasem wydaje, dla organizmu taka zmiana to szok i w sumie nic dziwnego, że czasem gdy jest zbyt nagła mogą wystąpić problemy.
   Sama często się zastanawiam nad tym czy przy zmianie karmy mieszać dwa różne rodzaje. Z jednej strony jeśli robi się to przez dłuższy czas organizm stopniowo przyzwyczaja się do przyjmowania nowych składników pokarmowych oraz zmniejszania ilości innych. Z drugiej strony karmy zbożowo-odpadowe trawią się zupełnie inaczej, niż mięsne, przez co mieszanie ich może powodować problemy zdrowotne. Chyba najlepiej byłoby stopniowo zmieniać karmę na coraz lepszą - od marketówki przez lepszą zbożówkę, najgorszą bezzbożową, nieco lepsza bb i na koniec powiedzmy WildCat czy PoN. ale to też nie jest idealne, nie powinno się często zmieniać karmy, no nie można ukrywać że to nie byłoby płynne przejście bo często zmieniałyby się chociażby witaminy i minerały, co chwila organizm musiałby się przystosowywać a to do lepszego wykorzystywania czegoś, a to do wydalania większości...

   Kot już zdrowy? :) Oby nie miał więcej takich problemów

   Usuń
 3. Poniżej 8% węglowodanów w suchej karmie ekstrudowanej? Mhmm. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę świetny blog! :D Twoja kicia jest śliczna! <3 Ja mam 2 letniego kocurka, który jest moim oczkiem w głowie :) Jest bardzo wybredny.. Oprócz Royal Cannin, którego już odstawiliśmy ze względu na kiepski skład(oczywiście bardzo polecany przez naszego weterynarza..) zjadliwa jest tylko karma 1 st choice. Co o niej myślisz? Z mokrych zjada tylko applaws i almo nature, bo inne mu nie smakują :( W przyszłości będę chciała przestawić go na bezzbożówkę, ale boję sie, że może nie chcieć jej jeść. No ale spróbować nie zaszkodzi :) Pozdrowienia dla Ciebie i Lu :**

  OdpowiedzUsuń