sobota, 15 marca 2014

Jak zrobić i używać - kilkumetrowa linka

Jeśli chcesz dać kotu nieco więcej swobody, niż 3m smyczy, to dobrym rozwiązaniem będzie długa linka. Każdy potrafi ja samodzielnie zrobić. Jest dużo tańsza, niż smycz automatyczna. Możemy dowolnie wybrać długość, nawet 15m spokojnie zmieści się w kieszeni (czego nie można powiedzieć o smyczy automatycznej połowę krótszej). Można na niej uwiązać kota w ogrodzie albo po prostu wychodzić na spacery w bardziej odludne miejsca, gdzie kot nie musi być przy nodze.

Mam dwie linki - spacerową i do uwiązywania. Pierwsza ma 5m, druga 15.

Linka ogrodowa jest zrobiona z 3mm linki kupionej w Castoramie. Razem z karabińczykiem zapłaciłam 24zł. Wykonanie jest banalnie proste - polega na przywiązaniu karabińczyka z jednej strony, a z drugiej zrobienia zaciskowej pętelki. Tą linkę przywiązuję do palika wbijanego w ziemię lub ogrodzenia.

Linkę spacerowa zrobiłam ze wstążki 5mm i karabińczyka - kosztowało to 8zł. Wykonanie jak wyżej, tylko na drugim końcu jest rączka. Nie przypuszczam żeby jakiś kot mógł zerwać taka linkę - prędzej już karabińczyk pęknie.

Niektórzy pewnie teraz myślą, że to musi być takie niewygodne trzymać w rękach 5m linki, i co by było gdyby trzeba było kota zatrzymać? Jak obsługiwać taką długą smycz? Aby to wyjaśnić wykonałam obrazek w profesjonalnym programie graficznym Paint ;)


Do obsługi linki potrzebne są dwie ręce. Jak widać na załączonym obrazku, z linki tworzymy pętle. Kiedy chcesz skrócić smycz oddalaj od siebie ręce aż pętle się napną, wtedy tą ręką przy której kończy się linka (na rysunku prawa) przytrzymaj linkę, zbliż ręce, załóż na lewy kciuk kolejną pętlę i oddal ręce. I powtarzaj do skutku. A kiedy chcesz poluzować smycz zrzucaj z ręki pętelki.
Brzmi trochę skomplikowanie, ale bardzo łatwo można utrzymać smycz luźną, ale nie ciągnącą się po ziemi i zatrzymać kota. Przed spacerem trochę to przećwicz na lince przypiętej np. do krzesła.

W taki sposób można trzymać dowolnej długości smycz, 2, 5 albo 20m. Przy smyczy 3-5m to nie sprawia żadnych problemów. Powyżej 10m może trochę się plątać. A czy będzie - to zależy od obsługującego.

1 komentarz:

  1. Super strona,duzo ciekawych informacji.Praktyczne instrukcje dotyczace tresury tych madrych zwierzakow.

    OdpowiedzUsuń