sobota, 8 lutego 2014

Sztuczka "Zastrzelony kot"

Mimo, że wydaje się trudna, ta sztuczka nie jest bardzo skomplikowana. Wymaga jednak trochę czasu. Efekt końcowy ma polegać na tym, że właściciel celuje w kota dłonią ułożoną w "pistolet", mówi "puf'" (albo inny dźwięk), a kot się przewraca.

Żeby nauczyć kota tej sztuczki, trzeba sprowokować go do przewrócenia się. Najłatwiej więc zacząć jej naukę kiedy kot jest mało aktywny (zwykle koty są najbardziej aktywne wieczorem). Połóż rękę na kocim grzbiecie i trzymaj kiedy kot się przemieszcza. Nie można silnie przyciskać kota. Zwierzak się zdziwi i pewnie będzie chciał się "uwolnić". Jeśli jest w odpowiednim nastroju po niedługim czasie przewróci się. Wtedy go pochwal i nagródź kilkoma ulubionymi przysmaczkami. Kilka - kilkanaście sekund po tym, jak wstanie, postaraj się go znowu zachęcić do przewrócenia. Pamiętaj, że nie możesz na siłę go przygniatać do ziemi ani wywracać! Kot musi sam się położyć.

Na następnym etapie, kiedy kot już wie, co ma zrobić po położeniu ręki na jego grzbiecie, dodaj komendę głosową i gest. Czyli ma to wyglądać tak: kierujesz w stronę kota "pistolet", mówisz "puf", dotykasz kociego grzbietu, kot się przewraca i dostaje nagrodę. Później coraz delikatniej dotykaj, aż dojdziesz do momentu kiedy zamiast kłaść na kocie rękę dotykasz go dłonią złożoną w "pistolet". Po odpowiedniej ilości powtórzeń będzie reagował na samo "zastrzelenie", bez dotykania. Kiedy pierwszy raz mu się to uda wyjątkowo dobrze go nagródź. To zmotywuje kota do powtarzania zachowania.

"Zastrzelony kot" to bardzo widowiskowa komenda. Warto trochę popracować z kotem i go jej nauczyć.

8 komentarzy:

 1. Bardzo widowiskowa, jestem pod wrażeniem! Muszę spróbować z Andrzejem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia :). Pochwal się postępami :).

   Usuń
 2. Ja na razie z Izabell jestem na poziomie siad, ale na pewno ją tego kiedys nauczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój koteł nauczył się tej sztuczki w 2 dni, zaledwie po kilku powtórzeniach - reaguje na gest, uczyłam bez klikera tylko za smakołyki ale wg. powyższej instrukcji. Sztuczka robi wrażenie, faktycznie warto kota nauczyć :) Dzięki za ten opis!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ucze mojego kota tylko na chrupki które ma w misce bez klikera
  Umie już sztuczki zastrzelony kot ,przybij piątke , siad , wstań ,piesek preriowy,
  Ucze go sztuczki na miejsce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można i tak, chociaż wtedy kot nie jest tak zmotywowany i np mniejsza jest szansa że wykona sztuczkę przy jakichś rozproszeniach. Ale jeśli mruk lubi właściciela, to będzie wykonywać polecenia nawet za mizianie :)

   Usuń
 5. A co zrobić jak kotek nauczył się sztuczki i teraz rzuca się wszystkim pod nogi jak nieżywy zeby zarobić przysmaczki ???

  OdpowiedzUsuń
 6. A co zrobić jak kotek nauczył się sztuczki i teraz rzuca się wszystkim pod nogi jak nieżywy zeby zarobić przysmaczki ???

  OdpowiedzUsuń