czwartek, 9 stycznia 2014

Tresura w praktyce - obcinanie pazurków

Dzisiaj o kocim manicure i pedicure. Pomogę także odpowiedzieć na pytanie, które koty powinny mieć obcinane pazurki, a które nie.


Na pewno muszą mieć obcinane pazurki wszystkie kot niewychodzące. Kot drapiąc tylko je zaostrza, wiec nieścierane mogą przerosnąć i wrastać w łapkę powodując duży ból i uniemożliwiając chodzenie.
Koty, które wychodzą tylko na smyczy, do woliery lub zabezpieczonego ogrodu (z ktorego nie może wyjść kot i do ktorego nie wejdą inne zwierzaki) również powinien mieć obcinane pazurki.
Natomiast w przypadku kotów wychodzących zwykle lepiej jest zostawić kotu jego naturalną broń nienaruszoną, bo może mu się przydać do obrony lub ucieczki na drzewo.

Zastanów się nad obcięciem kotu pazurków jeśli masz małe dzieci. Kot z nieobciętymi pazurkami może przypadkiem zranić dziecko, np. podczas zabawy.

Manicure przyda się także kotu, który atakuje inne zwierzaki. Bez nich ewentualne obrażenia nie będą takie duże.Do obcinania konieczne będą odpowiednie nożyczki, o kształcie ostrza jak na zdjęciu powyżej. Te zwykłe, ludzkie obcinacze podczas obcinania miażdżą pazurek powodując jego pękanie i duży ból. Należy pamiętać, ze żywa część pazurka (ta różowa) jest bardzo wrażliwa. Obcinaczki dla kota kosztują 10-15zl.


Na zdjęciu widać prawidłowe miejsce cięcia. Za pierwszym razem trzeba obciąć nieco mniej, żeby nie uszkodzić żywej części i żeby od początku kot nie zraził się do tego zabiegu. Później będzie można obcinać nieco dalej - żywa część pazurka po jakimś czasie będzie się stopniowo cofać.


Zanim zaczniesz obcinać pazurki przyzwyczaj kota do dotykania łapek. Co jakiś czas delikatnie bierz kocią łapkę do reki i dawaj mu za to przysmaczki. Później wysuwaj mu przy tym pazurki.

Kiedy już masz odpowiednie nożyczki, a kot pozwala dotykać sobie łapki, możesz się zabrać za obcinanie. Przygotuj przysmaczki. Połóż kota na kolanach ogonem na zewnątrz. Daj mu nagródkę. Zacznij od tylnych łapek, bo pewnie kot będzie nimi kopać. Wysuń pazurek i obetnij troszkę. Daj kotu 2-3 przysmaczki. Dawaj mu nagrodę kiedy tylko zacznie się niepokoić. Przy kolejnych pazurkach uważaj na żywą część. Nie musisz obcinać wszystkiego na raz. Nawet jeśli obetniesz tylko jeden, to przecież i tak dobrze na początek, resztę zrobisz kiedy kot będzie spokojny.

To, ze wcześniej już obcinałeś kotu pazurki i bardzo tego nie lubi w niczym nie przeszkadza. Możesz go przekonać, ze ten prosty zabieg pielęgnacyjny nie musi być taki nieprzyjemny. Postępuj z nim tak, jakby nigdy nie miał manicure.

Pozdrawiam :)

8 komentarzy:

 1. Super porada, wysłałam ją mojej przyjaciółce i stosowała wczoraj (sukces, kotka pozwoliła obciąc wszystkie pazurki).
  Niestety u mojej kotki ani przysmaczki, ani góra mięsa nie załatwią sprawy :D Na obcinanie pazurów jeździmy do weterynarza (który ma problem z obcięciem..trochę to trwa). Ogólnie to histeria i wrzask straszny, jakby ją ze skóry obdzierali. Ale zawsze po, dostaje nową, wypasioną zabawkę :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak za pierwszym razem dała sobie wszystkie obciąć to bardzo szybko poszło :).

   Niestety niektóre koty po prostu są takie nietykalskie. Albo mają na tyle złe przeżycia związane z obcinaniem pazurków, że niczym nie dadzą się przekonać ze to nie takie straszne.

   Usuń
 2. Ja obcinam mojemu kotkowi jak śpi bo jek nie śpi a mu je obcinam to włącza swoją miałczącą syrenę . Drzemie sobie i nic go nie ruszy . Wtedy naciskam mu na taką kosteczkę w łapce i mu się pazurek wysuwa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój Leo sam upomina się o obcięcie pazurków, zrobił to właśnie wczoraj- przy obcinaniu jest bardzo spokojny :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój kocio (tez Leon ;D) strasznie nie lubi obcinania i czesania. Jak widzi gilotyne albo szczotke to traktuje ja jak zabawke;< Spróbuje Twoich metod, może to coś pomoże ;))

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie bez syczenia i ran drapanych się nie obędzie. A kot drapiąc nie ostrzy pazurków, tylko ściera wierzchnią warstwę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super blog:) dołączam do ulubionych kocich:) zapraszam też do mnie: http://jakwychowackota.cba.pl/index.php/jak-obcinac-pazury-czyli-kocipiur/ może komuś się przyda. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Sporo ciekawych informacji, dziękuję. Na pewno się przydadzą, bo mam kotka od tygodnia u siebie, a ma jakoś miesiąc. Ale juz teraz chciała bym zacząć tresurę.

  OdpowiedzUsuń