czwartek, 9 stycznia 2014

Sztuczka "Hop do góry"

W dzisiejszym wpisie o skakaniu. Później będę opisywać tez inne sztuczki związane ze skakaniem, ale takie, których uczy się na inne sposoby (np. "hop" przez kółko i na człowieka). Przed zaczęciem nauki tej komendy kot musi umieć zrobić "pieska preriowego".


Tej sztuczki nie powinny robić koty, które mają problemy ze stawami, dysplazje, miały uszkodzoną miednicę, źle zrośnięte złamanie lub inne, podobne kontuzje i choroby.

Na nowa komendę wymyślamy nowy znak optyczny. Ale i tak kotu mogą się mylić te sztuczki, bo są dość podobne.

Przy tej sztuczce najłatwiej będzie uczyć kota stopniowo. Najpierw zachęcaj go do stanięcia na wyprostowanych tylnych łapkach. Później nieco podnieś rękę. Za każdy postęp obficie go nagradzaj, a jeśli nic nie zrobi lub tylko stanie, ale nie dotknie łapkami twojej reki, mów mu wybrany dźwięk oznaczający brak nagrody - np. a-a, nie-e; i przerywaj ćwiczenia na kilka sekund. Trzeba go wypowiadać odpowiednim głosem.

Na każdej sesji ćwiczeniowej podnoś kotu poprzeczkę. To, do jakiej wysokości uda się doskoczyć zależy od konkretnego kota. Grubaski zwykle nie skaczą tak wysoko, jak koty o prawidłowej wadze. Najwyżej skaczą koty aktywnych ras - bengalskie, mau, orientalne oraz młode koty, "podrostki" - od 6-7msc. do ok. 1,5 roku.

11 komentarzy:

 1. Mam mały problem. Mój kotek nie chce skakać :C Co zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co dokładnie robi? Pamiętaj żeby nagradzać go tylko jeśli dotknie twojej ręki łapkami.

   Usuń
  2. Robi pieska, a potem nie chce skoczyć :P

   Usuń
  3. Muj kot Rudi jest za bardzo szalony tylko mnie drapie ...🐈

   Usuń
 2. Jesteśmy przy trzecim ćwiczeniu i naprawdę nas to wciągnęło! Chociaż mój maluch woli się bawić i ciężko jej się skupić, nie poddajemy się. Ale druga,starsza kotka... rewelacja! Sama się dopomina o ćwiczenia, przeszedł jej foch o nowego kota w domu, znów chętnie do mnie przychodzi i dodatkowo zupełnie przestała gryźć! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam takie pytanie ; nie wiem czy kot na pewno oswoił się ze mną odpisz jak sprawdzić czy mnie "lubi",jak go oswoić itp. potrzebuje twojej porady!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. poczytaj o komunikacji kota z człowiekiem, jak koty wyrażają emocje itp

   Usuń
 4. W jakim wieku najlepiej zacząć naukę tresury u kociaka? Kiedy kotek nie jest już za malutki, żeby pojąć komendy i zacząć się uczyć? Nasz kotek jest jeszcze malutki i jest z matką, ale za pare tygodni go odbieramyi chciałabym zacząć naukę jak najszybciej :D P.S. Świetny blog :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaki gest można zastosować do hop? Na pieska mamy pocieranie palcami o siebie . Kciuk o resztę palców. Mój kot czasami się podnosi do góry ale częściej robi pieska. Jak zachęcić go żeby stawał na tylnych łapkach a później podskakiwal?

  OdpowiedzUsuń